Mindent az állatokról.

Itt olvashatsz vicceket ,és csomó új információt.Még ez az oldal fejlesztés alatt ál.


A pontylazacok családjába tartozó neonhal (Paracheirodon innesi vagy Lamprocheirodon innesi) az Amazonas felső folyású mellékvizeiből származik. Acélkék, a neoncsövek csillogásához hasonló csík húzódik a szemétől a faroknyélig, alatta a test színe élénkvörös. Ivarát is a testcsík alapján lehet megállapítani - akár már ivadékkorban is -, a hímen ez a csík teljesen egyenes, míg a nőstény hasi részén egy kicsit meghajlik, ezzel gömbölyebbé téve alakját.  

Alkalmazkodó teremtés

Békés, csoportban élő hal. Maximum 3-3,5  centisre növő halacska. Nem igényel túl meleg vizet (18-20 ºC-on is elvan, de a 20-24 ºC az optimális hőmérséklet), nem különösebben kényes. Hazájában ugyan lágy vízhez szokott, de az itthon található kemény vizet is jól tűri. Amit azonban nem hagyhatunk el az akváriumából az a tágas kiúszótér, és a védelmet nyújtó dús növényzet.

A jól regenerált vizet különösen szereti (tőzegkivonat). Minden apró, élő eleséget és jobb műeleséget szívesen fogyaszt. Akváriumunk egyik leghálásabb és legkedveltebb hala. 


Ma már a szaporítás sem gond

Régen úgy tartották, hogy a kemény vízben nem szaporodik, de ez nem feltétlenül igaz. Bár kétségtelen, ha a tenyészérett halak, ha pár napon belül nem szaporodnak, akkor azt nem kell erőltetni. De általánosságban elmondható, hogy nem egy ördöngösség a szaporításuk. Csak egy 5 literes akváriumra van szükségünk, melynek vizét 21-23 °C-ra, 1-3 nk° keménységűre és 6,5 pH-júra állítsuk be. Az akvárium középre az ikrarakáshoz ültessünk be növényeket - bár nem csak itt fogunk ikrákat találni, hanem elszórtan az egész akváriumban.

Este rakjuk át a párt az íváshoz, természetes fénytől védjük a medencét. A nőstény hamarosan 120-160 petét fog rakni, a peterakás után azonnal  helyezzük vissza őket a közös medencébe, hogy ne bánthassák a kicsiket. A kishalak körülbelül 1 nap múlva kelnek ki, etetésükre megfelel a miniplankton, sórák és a nauplius eleség. Fejlődésük negyedik hetében megjelenik a testcsíkjuk, ekkor átrakhatjuk őket a növendék medencébe. A nyolcadik héten, amikor már teljesen kiszínesedtek, visszarakhatjuk őket a többi közé.

2007. okt. 14. 18:31 - írta Kinga
PARADICSOMHAL

Lehetőleg csak hasonló méretű halakkal tartsuk együtt. Sokat eszik. Ikráját a víz felszínén készített habfészekbe helyezi. 24 °C hőmérsékleten szaporodik. 

Nyomtatás

A paradicsomhal (Macropodus opercularis) Koreában, Dél-Vietnamban, Dél-Kínában és Tajvanon őshonos. Az egyik legrégebben ismert és tartott akváriumi hal. A mérsékelten fűtött szobában is életben marad. Kedveli a jól megvilágított, gazdagon növényesített akváriumot.

Lehetőleg csak hasonló méretű halakkal tartsuk együtt. Sokat eszik. Ikráját a víz felszínén készített habfészekbe helyezi. 24 °C hőmérsékleten szaporodik.

2007. okt. 14. 18:29 - írta Kinga A sziámi harcoshal (Betta splendens) Dél-Ázsiából, Thaiföld állóvizeiből származik. Amikor egy gyönyörű hím agresszív magamutogatása során kifeszíti fátyolos úszóit, azok tökéletes kört alkotnak. A nősténynek mindig jóval rövidebbek az úszói. 

A betta - akárcsak a gurámi - a labirinthalak családjába (Anabantidae) tartozik. A halcsalád különlegessége a labirintkopoltyú, amely szerv képessé teszi őket arra, hogy a víz felszínére úszva lélegezzenek. Ez a magyarázata annak, hogy gyakran láthatjuk őket levegőztető-mentes akváriumokban. Ilyen esetekben azonban a heti egyszeri, 20%-os vízcsere elengedhetetlen!

Színeik és úszóik alakulása nagyon különböző, mivel a legtöbb akváriumi példányt évek óta szelektív módon tenyésztik fogságban. A hímek harciasak, ezért csak egyet tartsunk medencénkben. Ha mégis összeengednénk őket, akkor azt csak nagyon nagy akváriumban tegyük, mivel revírvédők és elég nagy területet védenek. Két hím sziámi harcoshal egy kis akváriumban valószínűleg addig verekedne, amíg az egyik el nem pusztul (innen ered a neve is, hiszen eredeti élőhelyén ezt a harcosságát kihasználva haldiadalokat rendeztek vele). A hímek körülbelül 8 centiméteresre, míg a nőstények 5-6 centiméteresre nőnek.

Tágas helyet és élő eleséget!  

Egy hím és egy nőstény sziámi harcoshalat legalább egy 40 literes akváriumba tegyünk, sok búvóhellyel, de talán még jobb, ha egy 60 liter körüli akváriumba rakunk két nőstényt és egy hímet.

A nőstényt a hímtől nagyon egyszerű megkülönböztetni, a nősténynek ugyanis egyszerű "barnás" színezete van és nincsenek olyan túlfejlett úszói, mint a hímnek.

A betták tartásához két alapvető dolog feltétlenül szükséges: magas, legalább 25-26 °C-os hőmérséklet és alaposan lefedett akvárium annak érdekében, hogy ne fázhassanak meg (a labirintszervük miatt rendszeresen légköri levegőt is "szippantanak", ha az akvárium fölötti levegő hidegebb, mint a víz, megfáznak).

Emellett a szűrés is fontos, ha csak betták lesznek az akváriumban, akkor a levegőztetés nem feltétlenül szükséges, de semmiképpen sem ártalmas. Tápláléka inkább élő eleségből (tubifex, szúnyoglárva), semmint száraztápból álljon.

2007. okt. 14. 18:23 - írta Kinga

A vitorláshal (Pterophyllum scalare) az Amazonas középső szakaszán őshonos. Az egyik legkedveltebb és legtetszetősebb akváriumi hal, gyakran nevezik az akvárium királyának. Nevét vonzó külsejének és méltóságteljes úszásmódjának köszönheti. 


A legelterjedtebb színváltozatok

A leggyakoribb változatnál a test ezüstszínű, fekete keresztsávok díszítik. Az 1960-as évek elejétől új, érdekes színváltozatok jelentek meg. Ilyenek például: teljesen fekete, füstszínű, márványos, fakó, zebra, leopárd, arany vagy sárga stb. A márványvitorlás testén szabálytalan elrendezésben találhatunk ezüst, fekete és arany pikkelyeket. Az aranyvitorlás fiatal korban még nem annyira mutatós, viszont ha felnő, annál inkább. Vörös vitorlásként is emlegetik őket, a hímek homlokán található narancsos-vöröses elszíneződés miatt. A szellemvitorlást pedig különlegessége miatt kedvelik, de ezzel a tenyészváltozattal óvatosabban kell bánni, mert különösen érzékeny a gombás, parazitás fertőzésekre. 


Békés természetű

Békés, nyugodt hal. Igényli a tágas teret (legalább 100-120 literes akváriumot), mivel teste meglehetősen "magas" úszói miatt. Eredeti élőhelyén 10-12 cm-re nő meg, tenyészváltozatai (mutációi) azonban 16 cm-esek is lehetnek.


Az akvárium vize mindig kristálytiszta, oxigéndús, enyhén savanyú és 24 ºC-os legyen. Érzékeny a szennyezett vízre (nitritek), amelytől az úszói megtöredezhetnek. Az akváriumba tiszta, mosott homokot tegyünk, melybe telepítsünk hosszúkás növényeket (pl. lándzsás vízipáfrányt, amazonasi kardfüvet). Szereti a búvóhelyeket is, melynek tökéletesen megfelel a lapos kövekből készült barlang vagy kisebb cserepek.


Mindenféle eleséget szívesen fogyaszt

Igaz, szinte mindenevő, de azért előnyben részesíti az élő eleséget, a jól átmosott tubifexet és a szúnyoglárvát. Ha optimálisan, igényeinek megfeleően tartjuk, akkor körülbelül 11-12 hónapos korában lesz ivarérett, ekkor választ párt magának. Az ívás megkezdése előtt a kiszemelt helyet elkezdik tisztogatni, amely lehet széles levelű növényzet, lapos kő, vagy az akvárium üvegfala.


A nőstény körülbelül 3-400 ikrát rak le gyöngysorszerűen, a hím pedig  megtermékenyíti azokat, majd felváltva őrzik, legyezik, tisztogatják a csemetéket. Az ikrák azonban ritkán élik meg a kétnapos kort, mert a túlzott féltés és egyet nem értés kialakulása következtében gyakran felfalják azokat. Ezért ha szapoítani szeretnénk halainkat, akkor az ikrákat a lerakás utáni napon ki kell vennünk és mesterségesen felnevelnünk.

2007. okt. 14. 13:47 - írta Kinga Valószínűleg már sok akvarista feltette magának a kérdést, hogy mivel etesse a halait: élő eleséggel vagy inkább száraz díszhaltáppal? 

Nos, kétségtelen, hogy az előre elkészített tápokban "minden benne van, amire a halaknak szüksége lehet" a tápanyagtól kezdve az ásványi anyagokon keresztül egészen a vitaminokig. 

Ugyanakkor ha élő eleséget és száraz tápot váltva adunk a halaknak, akkor az fokozza az aktivitásukat, élénkíti színeiket, valamint meghozza a szaporodási kedvüket is - állítják az akvaristák. Persze természetes élőhelyükön sem díszhaltáppal, hanem élő eleséggel táplálkoznak...

Miért jobb az élő eleség?

Az ivadékoknak - a megfelelő fejlődéshez - friss táplálékra van szükségük. Az is az élő eleség mellet szól, hogy azt nem olyan könnyű túladagolni, ugyanis  az akváriumban is életben marad egy ideig, így kevésbé rontják a víz minőségét. Természetesen a rendszeres tisztításra az élő halkaja mellet is szükség van, mivel némelyik tápféleség (pl. a tubifex) betegségek és paraziták hordozója lehet. Lássuk az élőtápokat!

Olcsó, egyszerű és tiszta

Mikroférgek (más néven: fonálférgek):ezek az apró, vékony férgek fehérjében dúsak, így alkalmasak a legyengült állatok felerősítésére és az ivadékok kiegészítő táplálására. Adagolásuknál azonban legyünk óvatosak, ugyanis magas proteintartalmuk miatt erősen hízlalók. 

Otthon is könnyen tenyészthetők: nincs szükségünk másra, mint egy üres joghurtos dobozra, amelybe szórjunk egy centiméternyi zablisztet, erre öntsünk annyi vizet, hogy pépes állagú legyen és tegyük bele az apró férgeket. Ha ez megvan, fedjük le őket, de szúrjunk lukakat a fedő tetején, hogy elég levegőhöz jussanak, de ki ne száradjanak. Néhány nap elteltével egész szép kis féregtenyészetünk lesz. Az otthon tenyésztett élő eleség parazitáktól és kórokozóktól mentes, ezért nem fertőzi meg halainkat.

Amikor eljön az etetés ideje, markoljunk meg egy kis kupac férget - de csak annyit, amennyit uszonyosaink pár perc alatt képesek elfogyasztani - szórjuk be az akváriumba, és nézzük, amint levadásszák őket.

A tenyészet pár hétig életképes, utána le kell cserélni, és új állományt kezdeni.

Vízibolhák (Daphnia, Bosmina fajok): nagy előnyük, hogy az akvárium alján életben maradnak és az ott található hulladékokat fogyasztják - tisztítva az akváriumot - amíg maguk is halkajává nem válnak. 

A vízibolhák nagy mennyiségű kitint, azaz emészthetetlen ballasztanyagot tartalmaznak, így kiváló béltisztítók, nagy segítséget nyújtanak az enyhe bélpanaszokban szenvedő halaknak. 

Csonkaszárnyú muslicák: Bár főleg kistestű hüllőknek és kétéltűeknek szoktak muslicákat adni, a halak is érdeklődnek utánuk. Változatosabbá tehetjük halaink étrendjét, ha néha meglepjük őket muslicákkal.

Tiszta, bár nem olyan egyszerű

Sórák (más néven: Artemia): az egyik legkiválóbb haleleségnek számítanak ezek a planktonméretű rákok. Tenyésztésük nem egyszerű, de megéri a fáradságot. A keltetéshez használjunk egy levágott tetejű műanyagflakont, öntsünk bele egy liter vizet, melybe szórjunk egy púpozott kanál tengeri sót majd adjunk hozzá egy csapott evőkanál sórákpetét. A peték 26-28 fokon egy nap alatt kikelnek, ekkorra az üres peteburkok és a ki nem kelt peték a felszínre emelkednek, a narancsszínű sóráklárvák pedig lesüllyednek vagy a flakon oldalánál zizegnek. Ilyenkor könnyen leszívhatók egy vékony gumicsővel, majd szitával leszűrhetők. A sórák a pontylazacok, a sügérfélék és tűhalfélék kedvenc elesége.

Nehézkes és trutymós

Tubifex (más néven: csővájó féreg): a leggyakrabban alkalmazott, sok helyen kapható élő haleleség a csővájó féreg. Jó minőségű, fehérjében és D-vitaminban gazdag halkaja. 

De származása miatt - szerves anyagban dús iszaplápok lakója - béltartalma kórokozókban gazdag, így csak alapos átmosás után adhatjuk halainknak. Afrikai sügereknek és túletetett halaknak ne adjuk, magas fehérjetartalma miatt!

Szúnyoglárva: Meleg időben (tavasztól nyár végéig) a szabadban is begyűjthető. Nem kell mást tennünk, mint a vízbe szórni őket, a víz tetején úszkálva folyamatos táplálékot nyújtanak halainknak. Az egyetlen problémát az okozhatja, ha halaink megunják a szúnyoglárvákat, ekkor a lárvák kikelnek és a szobánkba távoznak

2007. okt. 14. 13:45 - írta Kinga Hosszabb időre kell elutaznunk, költözünk, netán megbetegedett a halunk és állatorvoshoz kell vinnünk? Bármelyik eset forduljon is elő, egy közös bennük: a halszállítás, mely nem okozhat problémát, ha betartunk néhány alapszabályt. 

Miben szállítsuk?

A szállításhoz használjunk nejlonzacskót, amelybe csupán 1/3-ad részig töltsünk vizet, a maradék 2/3-ad részt hagyjuk meg a levegőnek. A zacskót pedig úgy zárjuk be, hogy a levegőtől kicsit feszüljön.

Na de hogyan rakjuk a halat a zacskóba? Próbáljuk meg nem összefogdosni a testét, inkább hálóval emeljük ki az akváriumból. Mielőtt betennénk uszonyosunkat a zacsiba, győződjünk meg nejlon és a víz tisztaságáról! Ha a zacskónál biztonságosabb szállítóeszközre vágyunk, használhatunk tiszta, félliteres joghurtos- vagy jégkrémes dobozt is. Az edényben szintén 1:3 arányban legyen a víz és levegő, a tetejét pedig jól zárjuk le, nehogy kiugorjanak az utasok.

Ha az állatorvoshoz vagyunk hivatalosak

Ilyen esetekben jó, ha van nálunk pár liter víz egy külön zacskóban, amit az akvárium vízéből mertünk ki. Ez különösen akkor hasznos, ha érzéstelenítésre is szükség van a beavatkozáshoz, mely után saját vizében regenerálódhat betegünk. Nem árt, ha viszünk az orvoshoz egy külön kis üvegben vízmintát, hátha laborvizsgálatra is szükség lesz.

2007. okt. 14. 13:43 - írta Kinga  darakór talán az egyik leggyakoribb betegsége az édesvízi halaknak, kevés olyan szerencsés akvarista van hazánkban, aki még nem találkozott vele. Az egysejtű parazita, Ichthyophthirius multifiliis által okozott betegség gyorsan terjed, hamar letaglózza és "el is viszi" a halakat. A parazita a bőrön és a kopoltyún jelenik meg, azokon élősködik, gyarapszik, táplálkozik, ezzel utat nyitva egyéb (bakteriális és gombás) fertőzéseknek. 


A darakór oka

Az esetek nagy százalékában a zsúfolt tartás, a stresszes élet (például szállítás, rossz vízminőség, hirtelen hőmérsékletváltozás, agresszió az akváriumban) és az új hal hozza, illetve okozza ezt a betegséget. Fontos tehát a karanténozási szabályokbetartása, ha új hal kerül a birtokunkba. Gyógyítani ugyanis nem egyszerű, ha már megjelent az akváriumban a betegség, ezért inkább a megelőzésre kell koncentrálnunk. Hiszen az egészséges, életerős halak szervezete jó körülményekközött gyakran legyőzi a betegségeket úgy, hogy észre sem vesszük...

Hogyan védekezzünk?

Ha mégis felütné fejét a fertőzés, akkor próbáljuk meg a malachitzöldes (trifenil-metán-színezék) kezelést, a kezelési útmutató szigorú betartásával hatásos lehet. Nem árt, ha tudjuk, hogy a malachitzöld hamar lebomlik a vízben, ezért kell folyamatosan alkalmazni. A helyes alkalmazás során a víz enyhén zöldes színűvé válik. 

Miről ismerhetjük fel?

Ha már megjelennek a fehér pöttyök a hal testén, akkor szinte késő már cselekedni, hiszen ez a csillós egysejtű kórokozó utolsó fejlődési fázisa. A betegség korábban is felismerhető, ha tudjuk, mire kell odafigyelnünk, ilyenek:

  • Megnövekedett nyálkatömeg a testen és a kopoltyún
  • Sötétedő színek
  • Gyors úszómozgások (el és vissza a kiinduló helyre)
  • Dörgölőzés különböző tárgyakhoz
  • Gyors kopoltyú- és légzőmozgás
  • Csökkenő étvágy
  • Szokatlan helyeken való bujkálás

Fontos tehát, hogy mielőbb megkezdjük a gyógykezelést, mert csak így menthetjük meg a halakat a biztos pusztulástól. Erős fertőzés esetében, azonban még így sincs sok remény a halak felépülésére.

2007. okt. 14. 13:40 - írta Kinga Kezdő és gyakorlott akvaristákkal egyaránt előfordul, hogy megbetegszenek a halai. Ilyenkor az első és legfontosabb dolog az, hogy felismerjük, uszonyosunk valóban beteg-e, azaz a normálistól eltérő, betegségre utaló tüneteket mutat-e, vagy csak a gazdi paranoiás. Ez utóbbi esetben a halakkal nincs is további teendőnk.

Egyértelmű jele a halbetegségnek a hastérfogat erőteljes megnövekedése (például hasvízkór esetén) vagy az apró, daraszerű pöttyök megjelenése az úszókon és a testen (darakór). De betegségre utalnak a véres sebek, fekélyek és a kóros lefogyás is.

Sajnos a halak eleinte jól titkolják betegségüket, csupán étvágytalanok és kevésbé mozgékonyak. Később pedig már azért nehéz észrevenni a rendellenességet, mert a kór előrehaladtával összehúzzák úszóikat és többnyire behúzódnak valahova - ha még van annyi erejük.

Mitől betegszenek meg a halak?

A megbetegedések és elhullások gyakran a rossz tartási körülményekre vezethetők vissza. A halak ugyanis alapvetően nem hajlamosak a megbetegedésekre, a hirtelen környezetváltozásokra viszont rosszul reagálnak. A tartási hibák miatt bekövetkezett stresszhatás immunrendszerük gyengüléséhez vezet, ezzel fogékonyabbá téve őket a különböző vírusok, baktériumok és paraziták okozta megbetegedésekre. Nézzük, mik a leggyakoribb betegségek!

Mérgezés

Az egyik leggyakoribb elhullási ok a mérgezés, mely sokszor a szűrőberendezés rossz vagy hiányos működésének a következménye. Ilyenkor a bomlástermékek (mint az ammónia, nitrit, nitrát) felhalmozódnak a vízben, és ezeknek az anyagoknak a jelenléte egy bizonyos határon túl már mérgező a halak számára. De mérgezéses illetve fulladásos tüneteket okozhatnak a szennyezett illetve nem megfelelően letisztított dekorációs berendezések is.

Vírusos megbetegedés

Nos, a betegségek között ez a legkevésbé ismert, feltárt terület. Mindössze egyetlen  vírus okozta betegségről tudunk, és ez nem más, mint a lymphocystis vírusa . Ez a fertőzött hal uszonyán fehéres, karfiolszerű dudorokat okoz és többnyire csak a legyengült halakon mutatkozik. Sajnos hatásos gyógymód nem ismert, azonban egyes halszakértők (az értékes és stressztűrő halaknál) a következő gyógymódot alkalmazzák: a tumort egy éles pengével lemetszik, a sebhelyet pedig betadinnal fertőtlenítik, majd a halat visszaengedik a vízbe.

Bakteriális megbetegedés

Itt már több kórokozóra is gyanakodhatunk. Ide sorolhatjuk a halak hasvízkórját, melyet különböző baktériumfajok okoznak, azonban a kórkép kialakulásához többnyire hajlamosító tényező jelenléte is szükséges. A betegség leggyakoribb kórokozója az Aeromonas hydrophila . A kezelés általában antibiotikumos fürdetésből áll, melynek időtartama 5-10 nap. Ehhez ki kell kapcsolnunk a külső szűrést, a szellőzést azonban érdemes fokoznunk. Az ajánlott hatóanyag-tartalom 100 liter vízre 18-20 mg nifurpirinol hatóanyagú Prefuránt vagy Aquafurant.

A baktériumos megbetegedések közül való a halgümőkór is. Ez sajnos - jelenlegi ismereteink szerint gyógyíthatatlan - így a beteg egyedeket meg kell semmisíteni az egészséges halak védelme érdekében. Ha halunk étvágytalan, lesoványodik, göbök és fekélyek jelennek meg a testén, akkor a halgümőkórra gyanakodhatunk. Ezek a tünetek azonban egyáltalán nem jellegzetesek, így a betegség jelenlétére csak a laboratóriumi vizsgálatok adják meg a biztos választ. A halgümőkór ráadásul zoonózis is, tehát emberre is átterjedhet. Ilyenkor gümők jelennek meg a kézen és a karon, a mi esetünkben ez szerencsére jól és gyorsan gyógyítható, csak orvoshoz kell fordulni a tünetek észlelésekor.

Mechanikai sérülések, karcolások, harapások nyomán szintén megjelenhetnek bakteriális fertőzések. Erre a fent említett antibiotikumos kezelés jó hatással van, azonban az eredményes gyógyulás érdekében meg kell szüntetnünk a kiváltó okot is (agresszív halfaj, éles dekoráció).

Gombás megbetegedések

Itt két fontos betegséget kell megemlítenünk. Az egyik a halpenész (Saprolegnia fajok), mely többnyire a mechanikai sérüléseken vagy a bakteriális-parazitás fertőzés miatt kialakult hámsérüléseken keresztül fertőzi meg a halat. Sokszor az antibiotikumos kezelés után kerül be a szervezetbe, ugyanis az elsődleges kórokozó kiiktatásával - versenytárs hiányában - könnyedén megfertőzheti kedvencünket. 

Tüneteként fehér, szürkésfehér, vattaszerű bevonat alakul ki a sérült hámfelületen. A betegség jól kezelhető xanthacridin oldattal, FMC-vel vagy sera mycopurral. Kevesen tudják, hogy az ikrák elpenészesedését is ez a gomba okozza, mely szintén jól kezelhető xanthacridin oldattal.

Parazitás megbetegedés

A leggyakoribb megbetegedés a darakór, melynek kórokozója az Ichthyophthirius multifiliis nevű csillós, egysejtű parazita. A betegség nevét jellegzetes tüneteiről - a hal testén, úszóin és szemén megjelenő fehér, daraszerű pontokról - kapta. A betegség erős vakarózási ingerrel jár (képzeljünk csak el egy vakarózó halat), melynek következményeként kedvenceink sérülnek, és a sérült felületek utat engednek a további kórokozóknak. Kezelése történhet malachitzöld oldattal, FMC-vel és Protostoppal is.

A fátyolbetegség is gyakori a halaknál, melyet az Costiodis, Chilodinosis vagy Trichodinosis  nevű ostoros egysejtű okoz. A betegség tüneteként fátyol- vagy lepelszerű, homályos bevonat képződik a halon, mely szintén vakarózásra ingerli. Orvoslására a darakórnál említett szerek alkalmasak.

Meg kell említenünk a bársonybetegségetvagy oodinosist, melyet a Piscinoodinium pillulare okoz. Ez a kórokozó rendkívül ellenálló, így az akvarisztikai felhasználású gyógyszereket gyártó cégek külön gyógyszert fejlesztettek ki ellene, ilyen például a Sera Oodinopur, azonban többek szerint a Formit-fürdő is hatásos.

A bélérzékeny fajok gyakori elhullását a Spirionucleus elegans okozza. Ez a nyolc ostorral rendelkező egysejtű, heveny hurutos bélgyulladást okoz (de néhány baktérium is ilyen tüneteket idézhet elő), melynek tüneteként hurutos hasmenés, fehéres-átlátszó, sokáig vonszolt ürülék , bágyadtság, étvágytalanság, besötétedés vagy kivilágosodás jelentkezik. Gyógykezelésre a 250 mg metronidazolt tartalmazó Klion tablettát alkalmazzuk, 2-4 napos tartós fürdetéssel, 100 literenként 1-1,5 tablettát feloldva. Fontos azonban az arányok betartása, túladagolással ugyanis szintén a halak halálát okozhatjuk.

Összefoglalásul tehát azt mondhatjuk el, hogy ha a halakat igényeiknek megfelelően tartjuk, akkor sok betegségtől óvhatjuk meg őket. Azonban ha mégis felütné fejét valamilyen betegség akváriumunkban, konzultáljunk halszakértőkkel, mielőtt öncélúan, merő jó szándékból, házilag kezelnénk halainkat. Ugyanis a fent említett hatóanyagok, csak és kizárólag az adott betegségre és a megfelelő mennyiségben alkalmazva gyógyítanak!

2007. okt. 13. 19:40 - írta Kinga Mindenkinek szüksége van alvásra. Esténként mi is felöltjük pizsamánkat és befekszünk pihe-puha ágyacskánkba, behunyjuk szemünket és elkalandozunk az álmok világába. 
Szívünk lelassul, izmaink elernyednek, légzésünk is nyugodtabbá, egyenletesebbé válik. 

Óránkét egyszer vagy kétszer átfordulunk a másik oldalunkra, és ez idő alatt teljesen kikapcsoljuk külső környezetünket. Embere válogatja, de általában 8 órát alszunk naponta - ez életünk egyharmadát teszi ki.

A váltakozó napi ritmus

De vajon hogyan működik ez az állatoknál? Ahány állat, annyiféle alvási szokás. Az állatok alvását mégis a legjobban így jellemezhetjük: egy pihenési fázis, amikor részlegesen vagy teljesen öntudatlanok, a testi funkcióikat lelassítják, mozdulatlan testalkatot vesznek fel, csökkentett éberségi - bár a külső jelekre bármikor reagálni tudó - állapotba vonulnak.

Az állatoknak is van napi ritmusuk , a pihenés és az aktív szakasz az ő életükben is váltakozik. Ez a legtöbb állatnál az emberekhez hasonlóan működik: rohangálnak, intézik a dolgaikat napközben, majd éjszaka nyugovóra térnek. Ez azonban nem feltétlenül jelent alvást, néhányuknak elegendő a "relaxáció" is. Nos, akkor mi a helyzet a halakkal? Úgy hisszük, ők sem különböznek a többi állattól, bár ez még mindig vitatott kérdés.

Néhányuk teste lelassul és belépnek egy nyugalmi fázisba , melyet hívhatunk akár alvásnak is. Erre bizonyítékként szolgál az, hogy az éjszaka közepén a korallzátonyok között úszkáló könnyűbúvárok gyakran simogatnak vagy emelnek ki a vízből halakat anélkül, hogy azok felébrednének (természetesen sértetlenül helyezik vissza őket a "helyükre"). 

Valamint több akváriumtulajdonos is megerősíti, hogy a trópusi édesvízi fajok rögtön sötétebb helyekre húzódnak vissza, amikor hosszabb sötétség után felkapcsolják a szobában a villanyt. Mivel a halaknak nincs szemhéja, így nem egyszerű megállapítani, hogy alszanak-e vagy sem.

Miért alszunk?

Senki sem tudja biztosan, hogy miért alszunk. De annyi bizonyos, hogy az alvásnak két nagyon fontos funkciója van: regenerálja (helyreállítja) testünket, a hosszadalmas nap után új energiával töltődik fel testünk, az állatok pedig általa alkalmazkodnak a külső környezeti változásokhoz, így energiát spórolhatnak meg és táplálékra sincs szükségük.

Az alvási szokások különbözőek

Az alvás a különböző halaknál különböző formában jelenik meg. Néhány hal és kétéltű faj csökkenti a tudatosságát, de soha nem válik teljesen öntudatlanná, mint mi, emberek. Ez azt jelenti, hogy kevésbé figyelnek környezetükre, de agyuk éppúgy működik, mint az aktív szakaszban. Az éberség és az alvás között "lebegnek" félúton.

Néhány halfaj téli álmot alszik , hibernálják testüket, anyagcsere-folyamatuk pedig fokozatosan lelassul - bár ez nem teljesen azonos az emlősök téli álmával -, a hőmérséklet csökkenésével folyamatosan lassul anyagcseréjük, aktivitásuk, és bódulatba esnek, még táplálkozni sem kelnek fel. A halak rendszerint a tó fenekére visszahúzódva töltik "téli álmukat".

A nyáron alvók

Vannak azonban olyan egyedek is, amelyek nem télen esnek "kábulatba" vagy álomba, hanem nyáron, ezzel védve magukat a forró nyári meleg okozta kiszáradástól. Ilyen például az afrikai tüdőshal, amely beássa magát az iszapba, amelynek védelmében várja meg a száraz évszak végét. A ponty hasonlóképpen "jár el": télen, félig beásva magát az iszapba várja a jobb időket. 

Trópusi országokban nem a tüdőshal az egyetlen, amely az iszap védelmében - egy lyukon keresztül lélegezve - várja a száraz időszak végét , ilyen a kletterfische (Anabas testudineus) is. A Gangesz folyó torkolatánál azonban van egy olyan hal, amely teljesen beássa magát az iszapba, egyedül a farka vége lóg a vízbe - ezen keresztül lélegzik!

Néhány hajfal mozdulatlanul tölti az éjszakát , míg mások, mint például a sziklahal vagy a fűrészes sügér, egyáltalán nem alszik, csupán a sziklák védelmében pihennek egy kicsit, uszonyaik azonban ezalatt is mozognak. A macskahal viszont napközben pihen, ilyenkor felúszik a felszín közelébe, és egy úszó fatörzs alatt vagy a part közelében keres menedéket.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 3
Heti: 12
Havi: 33
Össz.: 14 669

Látogatottság növelés
Oldal: Halak.
Mindent az állatokról. - © 2008 - 2024 - cukiallatoskepek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat